Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w "Polityce Prywatności". X
DOM EKO Polanka 2018
piątek, 20 kwiecień 2018imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

moje konto
rejestracja-logowanie


« wróć
WiFi w ogrodzie

Letnia aura zachęca do przeniesienia się z laptopem lub tabletem na balkon, taras czy w zaciszny kąt ogrodu. Gdyby tylko był tam internet, gdyby można było obejrzeć ulubiony serial, ściągnąć muzykę lub pliki od przyjaciół, przeczytać wiadomości… Sposobem na zwiększenie zasięgu domowej sieci komputerowej jest użycie wzmacniacza, zwanego także repeaterem.

Skąd internet pod gruszą?

Sieć bezprzewodowa, z jakiej większość internautów korzysta obecnie w swoich domach, ma niestety zasięg ograniczony i gdy w upalne dni miło byłoby posurfować na balkonie czy w ogrodzie, często tam nasze WiFi nie sięga. Urządzenia zwane repeaterami wzmacniają sygnał sieciowy z routera, zwiększając zasięg sieci bezprzewodowych nawet o 200 metrów.

Repeater pozwala na bezproblemowy dostęp do internetu oraz danych w sieci lokalnej, mimo występowania barier architektonicznych (np. żelbetonowe ściany), czy zakłóceń z innych sieci oraz urządzeń takich jak mikrofalówki czy elektroniczne nianie.

Innym rozwiązaniem, gdy mamy ochotę surfować na dworze, jest np. korzystanie z internetu mobilnego w smartfonach lub w tabletach – rzadko jednak mamy równie dobrą jakość połączenia, jak w sieci domowej i jest to sposób znacznie bardziej kosztowny ze względu na limity pobierania danych.

Czym należy kierować się przy wyborze wzmacniacza WiFi?

Najważniejsze, by urządzenie dobrze radziło sobie z zakłóceniami. Powinno działać także na częstotliwości 5 GHz, gdyż w tym paśmie zakłócenia sygnału występują znacznie rzadziej niż w standardowym paśmie 2,4 GHz.

Drugą, istotną kwestią, jest oczywiście prędkość przesyłu danych. Jeżeli chcemy oglądać filmy w Full HD, korzystając ze wzmacniacza, powinien on oferować standard minimum 802.11n 2x2 MIMO, czyli prędkość 300 Mbit/s. Nie bez znaczenia jest też łatwość obsługi urządzenia.

Skuteczna odporność na zakłócenia

Urządzenia działające w paśmie 5 GHz są znacznie mniej podatne na zakłócenia sygnału niż urządzenia wykorzystujące częstotliwość 2,4 GHz. Czy zatem należy szukać wyłącznie wzmacniaczy pracujących w paśmie 5 GHz?

Niekoniecznie, ponieważ wiele urządzeń sieciowych nie funkcjonuje w tym paśmie i nie będą współpracować ze wzmacniaczem WiFi. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup wzmacniacza operującego na obydwu częstotliwościach – 2,4 GHz oraz 5 GHz (dualband).

Prędkość przesyłu danych i kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami w naszej sieci

Nie wszystkie urządzenia, które możemy włączyć do sieci domowej, funkcjonują bezprzewodowo. Problemy mogą pojawić się przy różnych typach telewizorów, odtwarzaczy multimedialnych, odbiorników telewizji satelitarnej, drukarek i sieciowych dysków twardych. Dlatego istotne jest, aby nasz wzmacniacz posiadał zintegrowany port Ethernet, pozwalający na włączenie do domowej sieci urządzeń bez funkcji komunikacji bezprzewodowej.

Niemniej ważna jest przepustowość tego portu – duża prędkość transferu danych sprawdzi się np. przy oglądaniu filmów HD czy grach online czy przesyłaniu dużych plików.

Instaluj w gniazdku

Warto zastanowić się przed zakupem wzmacniaczy, do których instalacji na ścianie potrzebne są kołki rozporowe i wiercenie dziur w ścianie. Wygodniejszym rozwiązaniem są urządzenia niewielkich rozmiarów, które można zainstalować bezpośrednio w każdym gniazdku elektrycznym.

Należy do nich m.in. FRITZ!WLAN Repeater 300E, który cechuje się dodatkowo wyjątkowo prostą konfiguracją – wystarczy naciśnięcie przycisku WPS na obudowie wzmacniacza.

Redakcja TerazDom.info

Fot. AVM


Inteligentna przejściówka - kontroluj pobór energii
Im więcej mamy elektronicznych urządzeń i gadżetów, tym trudniej jest nam zapanować nad tym, ile prądu zużywają i pamiętać o ich wyłączeniu, gdy nikt z nich nie korzysta. Dzięki wprowadzonej właśnie na rynek (...)


Inteligentne mieszkanie
Kawalerka, która sama decyduje o tym, kiedy podkręcić ogrzewanie, przewietrzyć pokój czy zasłonić rolety? To możliwe. Dziś nawet mieszkanie o niewielkiej powierzchni możemy wyposażyć w inteligentną technologię i sterować wszystkimi domowymi sprzętami i instalacjami (...)


Wypoczynek pod markizą
Zbliża się długo wyczekiwane lato. Czas wolny coraz chętniej spędzamy na świeżym powietrzu, jednak zbyt upalne dni mogą zepsuć nam relaks i wypoczynek. Aby w pełni cieszyć się pięknym, słonecznym dniem (...)
O nasPartnerzyReklama         Praca u nasRegulaminyKontaktPomoc
[CMS] by cdweb.pl