Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w "Polityce Prywatności". X
Variant Okna
piątek, 20 kwiecień 2018imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

moje konto
rejestracja-logowanie


« wróć
Solidna ochrona drewnianych altanek ogrodowych

Z coraz większą ochotą spędzamy czas na świeżym powietrzu w otoczeniu rodziny lub znajomych. Korzystając przy tym z przestronnych altan bądź skromnych altanek, warto pamiętać, aby po okresie wiosenno-letnim prawidłowo zabezpieczyć je przed nadchodzącymi opadami i niskimi temperaturami.

Decydując się na drewniane konstrukcje w ogrodzie, na działce bądź w bezpośrednim sąsiedztwie domu, sprawiamy, że miejsca te nabierają specyficznego charakteru. Z chęcią zapraszamy do nich swoich najbliższych i w pełnym słońcu lub na przyjemnie zacienionej powierzchni potrafimy spędzić długie godziny przy wspólnych posiłkach, na rozmowach czy ciesząc się po prostu zwykłymi chwilami relaksu.

Jednak po okresie, w którym dopisywała ładna pogoda, należy starannie zadbać o stan altan. Są one bowiem nie tylko elementem użytkowym, ale bardzo często także ozdobnym, który nawet w zimowe dni zachwyca swoim urokiem. Drewno, z którego są wykonane tego rodzaju konstrukcje, wymaga dogłębnej ochrony, aby na długo zachowało swoje właściwości.

Struktura drewna pod pełną ochroną

Czynniki atmosferyczne, które są najbardziej szkodliwe dla drewna, sprawiają największe problemy, jeżeli wnikną głęboko w jego strukturę. Zalegająca wilgoć, połączona z niskimi temperaturami sprawia, że naturalny surowiec zaczyna pękać i się rozwarstwia. Zmniejsza się tym samym jego wytrzymałość, a powstające w ten sposób szczeliny są doskonałym siedliskiem dla mikroorganizmów i owadów.

Aby zapewnić mu wieloletnią ochronę, warto zastosować głęboko penetrujący impregnat, który dzięki swojej konsystencji, z łatwością wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je przed sinizną, grzybami domowymi i pleśniowymi oraz dorosłymi formami owadów oraz ich larwami. Z powodzeniem można stosować go na zewnątrz, w celu pierwotnego malowania bądź renowacji drewnianych podłoży.

Bardzo często do łączenia elementów altany, używane są metalowe gwoździe i wkręty, a do jej ozdabiania – okucia, pręty czy poręcze. Mogą one korodować, szczególnie jeżeli narażone są na działanie silnych środków biobójczych. Impregnat Extra zawiera jednak taki ich rodzaj, który pozwala na swobodne stosowanie go na żelazo, żeliwo czy inne metale. Dzięki temu trwale zabezpiecza drewno i jest neutralny dla innych materiałów.

Kolorowa impregnacja

Drewniane altany przez cały rok narażone są również na działanie promieni słonecznych. Są one tak samo groźne dla naturalnego surowca, jak opady czy zmiany temperatur. Istotne jest zatem uzyskanie takiej powłoki zabezpieczającej, która uniemożliwi silny wpływ promieniowania UV, a tym samym zapobiegnie rozkładowi drewna i jego blaknięciu.

Taką ochronę gwarantują pigmenty zawarte w kolorowych wariantach Impregnatu Extra. Dostępny jest on w 9 barwach, wśród których znajdują się m.in. dąb, tik czy palisander, a także sosna, orzech oraz cedr. Dzięki tak bogatej gamie, możliwe jest dopasowanie impregnowanych powierzchni do indywidualnych oczekiwań lub nadanie im nowego, atrakcyjnego wyglądu.

W celu uzyskania najlepszych efektów, nakładanie preparatu powinno być poprzedzone dokładnym oczyszczeniem, odpyleniem i wysuszeniem podłoża. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwie jak najbardziej precyzyjne usunięcie starych powłok – jeżeli mamy do czynienia z wcześniej używanym drewnem.

Aplikacja impregnatu powinna odbywać się w sprzyjających ku temu warunkach, a więc w temperaturze od +10°C do +25°C. Warto zwrócić na to uwagę właśnie teraz, kiedy jesienne słońce nie ogrzewa już powietrza tak mocno. Na tego rodzaju prace lepiej wybrać zatem naprawdę pogodny dzień.

Redakcja TerazDom.info
Fot. Drewnochron


Luksus posiadania ogrodu
Mieszkając w dużym mieście rzadko kiedy mamy luksus posiadania ogrodu, a jeżeli już, to jest on niewielkich rozmiarów. Jednak nawet na powierzchni 50m2, tak jak w przypadku prezentowanego ogrodu, można zrealizować ciekawy projekt, który (...)


6 najczęstszych błędów przy impregnacji drewna
Drewno to piękny i naturalny surowiec, którego chętnie używamy w domach i ogrodach. Aby cieszyć się jego wyglądem, należy odpowiednio zadbać o kondycję drewnianych elementów. Niezaimpregnowane deski na tarasie, nakładanie (...)


Czyścimy i lakierujemy meble ogrodowe
Nowoczesne czy stylowe, sosnowe czy dębowe? Bez względu na ich styl i materiał jedno jest pewne – o meble ogrodowe trzeba dbać. Podpowiadamy, jak skutecznie je czyścić oraz pielęgnować. Piękne i zadbane meble (...)
O nasPartnerzyReklama         Praca u nasRegulaminyKontaktPomoc
[CMS] by cdweb.pl