Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w "Polityce Prywatności". X
DOM EKO
sobota, 19 sierpień 2017imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

moje konto
rejestracja-logowanie


« wróć
Warto inwestować w lokale użytkowe
2017-07-26
Warto inwestować w lokale użytkowe

Niskie oprocentowanie lokat bankowych zachęca do inwestowania w nieruchomości. Według raportu Reas, w roku 2016 zakupy inwestorów stanowiły 29 proc. całkowitej sprzedaży na rynku nieruchomości. Polacy decydują się na kupno lokali mieszkaniowych z myślą o wynajęciu ich lokatorom lub, co jest bardziej korzystne finansowo, w celu wynajmu na biuro lub usługi.

Polski rynek nieruchomości biurowych ciągle rośnie. Najlepiej prezentuje się Warszawa, gdzie w roku 2016 łączna powierzchnia lokali biurowych przekroczyła 5 milionów m2, a w ciągu 5 lat ma się zwiększyć do 6 milionów. Także inne duże, polskie miasta, jak Poznań, stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Sektor biurowy bardzo dobrze rozwija się w stolicy Wielkopolski, gdzie uwagę zwraca spadający od pewnego czasu procent pustostanów. Według raportu JLL, w pierwszym kwartale 2017 roku pustostany stanowiły 12,6% całkowitej powierzchni biurowej, co oznacza spadek o jeden procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

Kupując lokal mieszkalny w celu wykorzystywania go na cele biurowe lub usługowe, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim lokalizację, architekturę budynku i jego otoczenie. Ważna jest dobra dostępność lokalu z ulicy. Czyli wybierzemy raczej mieszkanie w pojedynczym budynku, a nie w głębi zamkniętego osiedla. Istotna jest również możliwość podjechania pod budynek i zaparkowania samochodu. Dlatego najlepiej sprzedają się i wynajmują na biura i usługi mieszkania położone w kamienicach lub kameralnych „plombach”.Przykładem może być inwestycja AI - CASA FONTE na Sołaczu. To położony w prestiżowej dzielnicy, samodzielny budynek o ciekawej architekturze, z możliwością parkowania. W takim kameralnym domu, dzięki windzie, nie ma znaczenia, na którym piętrze jest lokal. Zazwyczaj mieszkania, które kupowane są na własne cele lub pod wynajem z przeznaczeniem na biuro lub usługi, są nieco większe, a ich powierzchnia przekracza 50, 60 metrów kw.

- Z naszego doświadczenia wynika, że tego typu lokalami zainteresowani są lekarze prowadzący prywatna praktykę - na gabinet, prawnicy na kancelarię lub małe firmy na biuro. Oczywiście lista potencjalnych klientów jest o wiele dłuższa. Przykładowo sprzedawaliśmy mieszkania również na gabinet kosmetyczny, gabinet psychologiczny czy biuro prawne - mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej. - W CASA FONTE oferujemy mieszkania 3-pokojowe, świetnie nadające się na aranżację biura czy gabinetu – dodaje Bożena Taflińska-Tadeusz.

Czy kupno takiego lokalu użytkowego na wynajem opłaca się bardziej niż zainwestowanie w lokal mieszkalny? W obu przypadkach inwestor musi liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Stopa zwrotu dla wynajmowanych mieszkań wynosi około 5% - to więc dużo lepszy sposób inwestycji niż lokaty bankowe, których oprocentowanie obecnie rzadko przekracza 2%. Jednak stopa zwrotu w przypadku wynajmu lokali użytkowych prezentuje się jeszcze lepiej. Według raportu WGN wynajem takich powierzchni może przynieść średnio 10% zwrotu.

Wynika to oczywiście z wysokości czynszu. W przypadku lokali mieszkalnych wysokość czynszu, w zależności od standardu i wielkości mieszkania, wynosi około 26-35 zł za m2. Dla lokali użytkowych ta stawka jest zawsze wyższa. Oczywiście, żeby wynajem takiej powierzchni przynosił zyski, decyzja o kupnie lokalu musi być przemyślana. O sukcesie decyduje kilka czynników, w przypadku przeznaczenia na cele biurowo-usługowe przede wszystkim lokalizacja budynku, jego dostępność oraz możliwość parkowania – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz.

Poza wyższym zyskiem, dodatkowe korzyści wynikają z tego, że umowy z firmami podpisywane są na dłuższy okres, nierzadko nawet na 5-10 lat, podczas gdy standardowy czas umowy na wynajem mieszkania obejmuje 12 miesięcy. Poza tym najem lokalu firmie to też większe bezpieczeństwo dla inwestora. W razie jakichkolwiek problemów z uregulowaniem płatności, firma daje większą pewność odzyskania pieniędzy niż najemca prywatny. Dlatego inwestując w zakup mieszkania na wynajem, korzystniejsze może być wynajęcie go na biuro, kancelarię czy gabinet i taki najem zawsze będzie długoterminowy, z lepszą stopą zwrotu. Unikniemy też problemów ze zmianą najemców lub przestojem wakacyjnym, jak często się zdarza w przypadku studentów.

Foto: Agencja Inwestycyjna


reklama
Duda Development stawia na inwestycje komercyjne
Duda Holding, do którego należy Duda Development, od lat zarządza spółkami działającymi w wielu obszarach biznesowych, takich jak motoryzacja, inwestycje, finanse, rolnictwo czy przemysł. Od 20 lat rozwija się w sektorze nieruchomości. Firma kompleksowo realizuje projekty mieszkaniowe, jednak w jej centrum zainteresowań są inwestycje komercyjne, prowadzone na skalę ogólnopolską.
Biuro z widokiem na biznes
Miejsce, w którym prowadzi się biznes, nie powinno być przypadkowe - wie o tym każdy przedsiębiorca. Biuro to przecież wizytówka firmy - miejsce, z którym kojarzona jest jakość i profesjonalizm oferowanych usług. Siedziba w samym centrum miasta, w nowoczesnym, kameralnym biurowcu, wydaje się być do tego celu wprost idealna.
Cztery łapy to lubią. Profesjonalny parking dla psów w Poznaniu
Tego w Poznaniu jeszcze nie było. Właśnie powstał pierwszy profesjonalny parking dla psów na terenie Parku Handlowego Franowo, tuż obok sklepu IKEA. Właściciele czworonogów już nie muszą głowić się co zrobić ze swoim pupilem gdy wybierają się na zakupy do miasta.


O nasPartnerzyReklama         Praca u nasRegulaminyKontaktPomoc
[CMS] by cdweb.pl