Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w "Polityce Prywatności". X
ANIMIR
wtorek, 21 listopad 2017imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad

moje konto
rejestracja-logowanie


« wróć
Jaka alternatywa dla „Rodziny na Swoim?”
2012-07-12
Jaka alternatywa dla „Rodziny na Swoim?”

Ostatnimi laty duża część osób decyzję o zakupie mieszkania bądź budowie domu na kredyt, uzależniała od możliwości uczestnictwa w programie „Rodzina na Swoim”.

Własny kąt to marzenie wielu z nas. Nic dziwnego więc że wielu z nas zastanawia się głośno „Rodzina na Swoim-do kiedy?” Okazuje się bowiem, że czasu zostało niewiele.

 

Ten wyjątkowy program gwarantował bowiem finansowe wsparcie ze strony państwa przez okres pierwszych ośmiu lat spłacania kredytu. Gwarantował, gdyż od stycznia 2013 roku odchodzi do historii. Starać się o kredyt z dopłatami Skarbu Państwa można tylko do końca 2012 roku.

Czy zatem osoby, które na pytanie – Rodzina na Swoim do kiedy?, otrzymały niezadowalającą odpowiedź, mogą liczyć na inną, dodatkową pomoc finansową? Czy przyszli inwestorzy będą musieli radzić sobie sami, czy też planując kupno domu lub też mieszkania, mają szansę otrzymania innego rodzaju wsparcia?

„Rodzina na Swoim” nie tylko dla rodzin

Za pośrednictwem programu „Rodzina na Swoim”, który funkcjonował od 2007 roku, wiele osób mogło zrealizować marzenia o własnym domu bądź mieszkaniu. Dopłaty do niemal połowy odsetek od zaciągniętego kredytu, otrzymywane przez pierwsze osiem lat spłaty kredytu, stanowią ogromna pomoc finansową dla nabywców nieruchomości.

„Rodzina na Swoim” skierowana jest nie tylko do rodzin. Z możliwości programu skorzystać mogą także osoby samotnie wychowujące dzieci, jak również single. W każdym przypadku jednak, spełnione muszą być pewne warunki. Przede wszystkim, osoba starająca się o dofinansowanie nie może posiadać własnej nieruchomości mieszkalnej. Bardzo ważny jest również wiek kredytobiorcy. Zarówno w przypadku dopłat do zakupu mieszkania jak i domu, nie może on przekroczyć 35 lat. Decydując się na skorzystanie z programu „Rodzina na Swoim” należy mieć na uwadze także wielkość nieruchomości, którą zamierza się nabyć. Metraż domu nie może być bowiem większy niż 140 mkw., a powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 mkw. – w przypadku singli, 50 mkw.

Specjalne oferty deweloperskie

Rodzina na Swoim do kiedy?– to pytanie, które bardzo często stawiają sobie także deweloperzy, podczas planowania i realizowania różnego rodzaju inwestycji. Atrakcyjność Rodziny na Swoim sprawiła bowiem, że na rynku nieruchomości pojawiło się bardzo dużo ofert spełniających wymogi tego programu.

Rezultaty badań przeprowadzonych przez specjalistów z Open Finance w czerwcu 2012 roku wskazują, że od początku istnienia „Rodziny na Swoim” z dopłat skorzystało ponad 151 tys. osób. Tak duża liczba nowych nabywców nieruchomości wynika między innymi właśnie z tych specjalnie przygotowanych pod program ofert. Brak możliwości otrzymania państwowego dofinansowania sprawi, że rynek deweloperski utraci wielu potencjalnych klientów.

Dlatego też co raz większa liczba ekspertów podziela opinię, że konieczne jest stworzenie alternatywy dla „Rodziny na Swoim”. Dzięki temu, dla osób które nie zdążą do końca 2012 roku skorzystać z finansowego wsparcia w zakupie domu bądź mieszkania, być może pojawi się kilka rozwiązań.

Nowe pomysły na bycie na swoim

Osoba decydująca się na zakup mieszkania bądź domu, mogłaby liczyć na współfinansowanie kredytu przez dewelopera, u którego nabywa nieruchomość. Jest to jeden z pojawiających się pomysłów, mających na celu wypełnienie luki jaka powstanie po „Rodzinie na Swoim”. Są to jednak na razie sporadyczne głosy, z czasem okaże się ile firm deweloperskich zaoferuje tego typu usługę swoim klientom.

Wartym zastanowienia rozwiązaniem może być leasing nieruchomości. Obecnie mogą z niego korzystać wyłącznie przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Dotyczy on bowiem tylko różnego rodzaju nieruchomości użytkowych, jak biura, hale fabryczne bądź też magazyny. Wykorzystanie takiego leasingu przez osoby prywatne w celu nabycia domu bądź mieszkania, jest w przyszłości bardzo prawdopodobne.

Dla tych, którzy nie zdążą skorzystać z „Rodziny na Swoim”, szansą na nabycie własnej nieruchomości mogą okazać się zmiany w programie budownictwa czynszowego, jakie szykuje Ministerstwo Infrastruktury. Dzięki nim, lokatorzy mieliby zapewnione „dojście do własności” nieruchomości, poprzez finansowanie części kosztów jej budowy. Prawo najmu danego lokalu uzyskiwałoby się poprzez wpłacenie wkładu własnego. Następnie opłacany byłby comiesięczny czynsz, na który oprócz opłaty za koszty eksploatacyjne, składałaby się rata wyliczona na podstawie kosztów wybudowania danej nieruchomości.

Rata ta trafiałaby na konto spółdzielni mieszkaniowej lub też dewelopera. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że z każdym miesiącem najemca nieruchomości uzyskiwałby do niej co raz większe prawo, ostatecznie stając się jej właścicielem.

Na chwile obecną nie istnieje jednak gotowy projekt takiej ustawy. Zgodnie z ustawą o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, termin zobowiązujący Ministerstwo do zaprezentowaniu planów zastąpienia programu „Rodzina na Swoim” upływa 31 marca 2013 roku.

Rodzina na Swoim” umożliwiła wielu osobom na atrakcyjniejszych warunkach nabywać nieruchomości. Także branża deweloperska, dzięki temu programowi mogła liczyć na większą ilość klientów. Dlatego też, w najbliższym czasie pojawią się z pewnością nowe, korzystne rozwiązania, za pośrednictwem których własne domy czy też mieszkania będą mogli zakupić bądź budować nowi inwestorzy.


Redakcja TerazDom.info

reklama
Lokale usługowe - zakup z zyskiem
Oprocentowanie długoterminowych lokat bankowych, będące na poziomie ok. 1,9-2% w skali roku, raczej nie zachęca do odkładania nadwyżek finansowych w tych instytucjach. Alternatywą staje się zakup nieruchomości. Szukając sposobu na lokatę kapitału, warto pomyśleć o inwestycji w lokale nie tylko mieszkaniowe, ale też usługowe. Jak pokazują raporty, rentowność wynajmu takich powierzchni może sięgnąć nawet 10%.
Duda Development stawia na inwestycje komercyjne
Duda Holding, do którego należy Duda Development, od lat zarządza spółkami działającymi w wielu obszarach biznesowych, takich jak motoryzacja, inwestycje, finanse, rolnictwo czy przemysł. Od 20 lat rozwija się w sektorze nieruchomości. Firma kompleksowo realizuje projekty mieszkaniowe, jednak w jej centrum zainteresowań są inwestycje komercyjne, prowadzone na skalę ogólnopolską.
Biuro z widokiem na biznes
Miejsce, w którym prowadzi się biznes, nie powinno być przypadkowe - wie o tym każdy przedsiębiorca. Biuro to przecież wizytówka firmy - miejsce, z którym kojarzona jest jakość i profesjonalizm oferowanych usług. Siedziba w samym centrum miasta, w nowoczesnym, kameralnym biurowcu, wydaje się być do tego celu wprost idealna.
O nasPartnerzyReklama         Praca u nasRegulaminyKontaktPomoc
[CMS] by cdweb.pl